fbpx Muzeum Řemesel | Muzeum řemesel | expozice řemesel Přejít k hlavnímu obsahu

Muzeum řemesel bylo otevřeno 18 května 2000. Je umístěno v památkově chráněném areálu Nového dvora z roku 1750. S výstavní plochou převyšující 2725 m2 je největším muzeem svého druhu v ČR. Zahrnuje 89 ucelených ex­pozic řemesel a živností z období 1840 - 1930. Kromě relativně známých profesí, jako je truhlář či řezbář, prezentuje i práci kovotlačitele, koláře, bednáře, šindeláře a mnoha dalších. Mezi nejzajímavější exponáty patří vyřezávaný mechanický skanzen řemesel, mechanické dílny, soubor strojů pro výrobu hrábí, pilnice se čtyřmi funkčními katry, vozovna se zemědělskými stroji, hasičská technika, funebrák a 100 let stará školní třída, zubní a gynekologická ordinace, retro expozice + Fauna ČR (Kouzelný les) a expozice betlémů. Po prohlídce muzea můžou návštěvníci posedět ve stylové Restauraci Nový dvůr, která je umístěna ve stejné budově s muzeem.

Návštěvníků v COVID roce 2020
Expozic řemesel
metrů čtverečních

Muzeum řemesel získalo vysoké ocenění

Muzeum řemesel spolu s Restaurací Nový dvůr získalo 1.místo jako nejlepší turistický cíl celých Východních Čech v soutěži turistických regionů. Soutěž Cen Kudy z nudy uspořádala agentura Czech Tourism pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Asociace krajů ČR. Soutěžilo se ve dvou skupinách – ceny turistických regionů a v jednotlivých podkategoriích ( od adrenalinu až po zimní sporty ). Soutěž odstartovala 1.března 2009 a do 30. dubna 2009 rozhodovali o nominacích návštěvníci portálu kudyznudy.cz a zástupci krajů a turistických regionů. Favority hledali ve 14 podkategoriích a 15 turistických regionech z 2400 nabídek. Odborná porota vybrala z nominovaných v každé podkategorii a regionu tři nejlepší. Ceny vítězům byly předány na slavnostní ceremonii v TOP Hotelu Praha 17. června 2009. Ceny turistických regionů předával PaeDr. Josef Novotný, hejtman Karlovarského kraje, zástupce Asociace krajů ČR. Cenu převzal majitel a ředitel muzea Pavel Tacl.