fbpx Drupal | Výstava betlémů 2022 | expozice řemesel Direkt zum Inhalt
Wird geladen ...

10. Dez. 2022

Velká vánoční výstava historických betlémů v Muzeu řemesel v Letohradě

Od 10. prosince se v Muzeu řemesel otevírá ojedinělá výstava, která je počtem vystavených historických betlémů největší nejen v Pardubickém kraji.

Kromě exponátů z různých materiálů od těsta až po sklo připomíná i dřívější masivní výrobu dřevěných betlémů z  oblasti Králík, a s tím spojené i řezbářské řemeslo, které mělo v Králíkách i vlastní řezbářskou školu. Jen od králických řezbářů je vystaveno na 40 betlémů. Většina exponátů je starých více než 100let, některé i 200.

Zajímavostí je 100let starý pohyblivý betlém, nebo větší betlémy kostelní. Mezi unikáty patří i dva originály betlémů třebíčských. Jeden má  miniaturní figurky malované ručně na papír, a druhý s většími figurami je starý asi 140 let. Autorem většího betlému je známý třebíčský tvůrce Antonín Čeloud, jehož betlém byl vybrán i na světovou soutěžní výstavu betlémů v Itálii.

Výstava bude otevřena od 10. do 31. prosince 2021, v čase od 10.00 do 17.00, s výjimkou zavíracích dnů muzea (24. a 25. prosince).